Fabio Cammarano

Forskningsleder

 

Projekttitel

Et kig i jordens indre: Kortlægning af temperaturfordeling og sammensætning af kontinenters rødder

Hvordan opstod din interesse for dit forskningsfelt?

Jeg har altid været fascineret af kompleksiteten i geologiske processer. De inkluderer både fysik, kemi og biologi. Processerne sker på mange forskellige skalaer; fra atomart niveau til hele planeter. Ligeledes finder de sted på vidt forskellige tidsskalaer; fra sekunder til milliarder af år. Der er altid noget nyt at lære, når mans studerer jorden, hvilket er meget motiverende.

Hvad er de forskningsmæssige udfordringer og perspektiver ved dit projekt?

Kontinenter har overlevet destruktion i milliarder af år, mens de drev rundt som plader langs jordens overflade. Samtidig er oceaner blevet dannet og destrueret flere gange. Vi vil studere de dybe dele af kontinenter ved at anvende seismiske, gravimetriske og petrologiske observationer. Den største udfordring ligger i at forstå den komplekse relation, som forbinder observationer på jordens overflade med den fysiske sammensætning af jordens indre. Ved at kombinere al tilgængelig information og benytte state-of-the-art numeriske metoder vil vi være i stand til at kortlægge temperaturfordeling og sammensætning af jordens kappe under kontinenter. På den måde vil vi forstå de processer, der dannede kontinenterne, og få viden om hvilke mineraler, de indeholder.

Hvad vil det betyde for din forskerkarriere, at du indgår i Sapere Aude-programmet?

Jeg vil få mulighed for at opnå fuld selvstændighed ved at blive leder af et forskningsprojekt. Projektet vil give mig mulighed for at vejlede to ph.d.-studerende, styrke mit netværk med internationale forskere og udføre videnskab på højeste niveau. Endvidere er en Sapere Aude-bevilling en af de bedste måder at blive integreret i det danske forskningsmiljø på. Jeg har store forventninger til de videnskabelige resultater, og jeg tror, at dette projekt vil danne grobund for andre projekter på europæisk og internationalt niveau. 

Lidt om mennesket bag forskeren

Jeg er italiener, er gift og har to dejlige børn. Når jeg ikke arbejder eller leger med mine børn, spiller jeg guitar, dyrker sport (jeg kan bedst lide fodbold og basketball), laver mad (mest ud fra syditalienske opskrifter) eller læser.