Nyhed
Otte kommende ph.d.-studerende har til sammen modtaget 22,8 millioner kroner fra Danmarks Frie Forskningsfond. Stipendiatmodtagerne skal lave deres ph.d. på en anden offentlig forskningsinstitution end de danske universiteter.
Hvad er konsekvenserne af minedrift under havet i jagten på vigtige mineraler til den grønne omstilling? Bruger det danske politi etnisk profilering? Hvordan kan vi få højere proteinindhold i forarbejdede, plantebaserede fødevarer? Det er noget af det, som de otte ph.d.-studerende skal forske i.
De nye forskere skal bl.a. forske ved Dansk Sprognævn, Institut for Menneskerettigheder og Danmarks Meteorologiske Institut.
Se de otte bevillingsmodtagere her.
Med midlerne ønsker fonden at styrke forskeruddannelse på offentlige, danske forskningsinstitutioner uden for universiteterne. Det kan f.eks. være professionshøjskoler, erhvervsakademier, biblioteker, statslige arkiver og museer samt andre statslige forskningsinstitutioner.
Et af projekterne står Tonje Pedersen Ludvigsen bag. Hun skal tage sin ph.d. på Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø, hvor hun skal forske i effekten af fysisk aktivitet i fritiden overfor fysisk aktivitet gennem ens arbejde.
Nyere forskning peger nemlig på, at fysisk aktivitet i arbejdet som f.eks. tunge løft og stående arbejde ikke har samme gode effekt, som den fysiske aktivitet vi laver i vores fritid.
Dette kaldes ’Fysisk Aktivitetsparadokset’ og med en bevilling fra Danmarks Frie Forskningsfond skal Tonje Pedersen Ludvigsen forsøge at finde mere præcise målemetoder af fysisk aktivitet. Der skal f.eks. både tages højde for forskelle i livsstil og socioøkonomiske forhold og samtidig sikres forskningsbaseret viden om sundhedseffekterne af fysisk aktivitet i fritiden og på arbejdet.
Danmarks Frie Forskningsfond har modtaget i alt 43 ansøgninger under ’Forskeruddannelse uden for universiteterne’.
Der er i alt uddelt 22,8 millioner kroner til otte forskningsprojekter, og succesraten er 19 % målt på antal ansøgninger.
Der tages forbehold for ændrede bevillingsbeløb og antal bevillinger ved den kommende administrative gennemgang.