Den grønne omstilling er kompleks: 21 forskningsprojekter skal finde nye veje frem

Fra monsuner i det indiske ocean til forsinket løvfald i de skandinaviske skove. Vi oplever effekterne af et ændret klima mange steder, og med støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond får 21 nye forskningsprojekter nu mulighed for at være med til at forme fremtidens grønne omstilling.

Danmarks Frie Forskningsfond har uddelt 146 mio. kr. til 21 forskningsprojekter under temaet ’Grøn forskning’. Projekterne spænder bredt på tværs af videnskabelige områder og skal give ny viden og idéer til at understøtte den grønne omstilling. Projekterne tager fat på alt fra bæredygtig fødevareproduktion, over omdannelse af landbrugsjord til vådarealer, til havvindmøller der kan holde i langt flere år, før de nedbrydes.

Se alle forskningsprojekter under ’Grøn forskning’ i 2026 her.

Medicinrester og historisk havmiljø

Alle projekterne er baseret på forskernes egne idéer, og de favner bredt:

Et projekt ser på vores produktion af medicin. For mens medicin hjælper os, når vi er syge, så kan produktionen af medicin og rester, som ikke bliver brugt, gøre stor skade for vores miljø. Så hvordan kan vi fremme en mere bæredygtig produktion og brug af medicin?

Et andet projekt dykker tilbage i historien. For hvordan så havet ud, før vi begyndte at overfiske det? Og kan viden om fortidens havmiljø hjælpe os med at skabe et mere bæredygtigt havmiljø i fremtiden?

Et tredje projekt fokuserer på de skandinaviske skove, som spiller en stor rolle i at regulere klimaet og luftkvaliteten. Men klimaforandringerne ændrer på skovenes sæsoner, så foråret starter tidligere, og efterårets løvfald forsinkes. Det har nuværende klimamodeller svært ved at forudsige konsekvensen af, og det vil projektet forbedre med en ny model for beregningerne.

Læs om et af de nye projekter her: Kan vi hjælpe den grønne omstilling ved at udvinde arsen fra forurenede grunde?

Forskning på tværs skal skabe ny viden

Et centralt krav til årets projekter er, at alle ansøgninger skal være interdisciplinære. Det betyder bl.a., at de to hovedansøgere fra hvert projekt skal komme fra to forskellige videnskabelige hovedområder. Det skal bidrage til at bringe forskellige faglige perspektiver sammen om komplekse problemstillinger inden for den grønne omstilling. Det nye krav har formentlig været medvirkende til, at Danmarks Frie Forskningsfond i år har modtaget en del færre ansøgninger til dette tema end de foregående år. Derfor er succesraten i år også højere for dette tema, end den har været de seneste par år.

Et andet formål er, at bevillingerne skal være med til at styrke vækstlaget i dansk forskning. Derfor skal hvert projekt blandt andet omfatte mindst én ph.d.-studerende eller postdoc, så de yngre forskere får mulighed for at udvikle deres faglighed og forskerkarriere.

Der tages forbehold for ændrede bevillingsbeløb og antal bevillinger ved den kommende administrative gennemgang.

Fakta om uddelingen

Danmarks Frie Forskningsfond har modtaget i alt 77 ansøgninger til ’Grøn forskning’, og der er uddelt midler til 21 projekter. Succesraten er 27% målt på antal ansøgninger. 

’Grøn forskning’ er ét blandt de 14 politisk fastsatte temaer og programmer, som Danmarks Frie Forskningsfond skal uddele midler til i 2026. Nogle af temaerne er flerårige og uddeles igen i 2027-2029.

Danmarks Frie Forskningsfond har siden 2018 udmøntet forskningsbevillinger inden for politisk fastsatte temaer, som er finansieret ved årlige politiske aftaler om fordeling af forskningsreserven.

Programmerne er åbne for ansøgninger fra alle videnskabelige områder, der kan bidrage med viden til temaet. Politisk prioriteret, tematisk forskning fungerer som et supplement til den frie, uafhængige forskning, der er baseret på forskernes egne nysgerrighedsdrevne initiativer.