Fra mere velsmagende plantebaseret mad til insekter som spredere af virusbårne sygdomme til ny viden om sorte huller og korsang som kilde til at ældes godt: 167 nye forskningsprojekter får nu støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond efter hård konkurrence om mere end 584 mio. kr.
Se de nye DFF-Forskningsprojekt1 i 2026 her
Danmarks Frie Forskningsfond har netop uddelt mere end 584 mio. kr. gennem det frie virkemiddel DFF-Forskningsprojekt1, der er fondens største samlede pulje. Bevillingerne giver forskere mulighed for at forfølge originale forskningsidéer og skabe ny viden inden for hele bredden af dansk forskning.
Blandt årets projekter skal forskere blandt andet følge 100 førstegangsfædre fra tredje trimester af deres partners graviditet, indtil barnet fylder ét år, og sammenligne dem med 100 mænd uden børn for at finde ud af, om der findes en såkaldt ”fædrehjerne”. Andre forskere skal se på, hvordan boligen former hverdagens omsorg for en aldrende befolkning, efterhånden som flere af os bliver ældre i boliger, som blev skabt til familier med børn og ikke til aldrende kroppe.
Når forskere får mulighed for selv at stille spørgsmålene og forfølge deres idéer med størst potentiale, ved vi ikke på forhånd, hvor forskningen fører os hen. Det er netop en af styrkerne ved den frie forskning: Den kan åbne nye forskningsområder, udfordre det, vi tror, vi ved, og skabe erkendelser, vi ikke på forhånd kunne have efterspurgt,«
siger bestyrelsesforperson Søren Serritzlew, og fortsætter:
»Konkurrencen om midlerne er samtidig stor, og kvaliteten af ansøgningerne er høj. Det betyder også, at rådsmedlemmerne skal foretage nogle svære prioriteringer. En stor tak til medlemmerne af de fem faglige råd for den tid, grundighed og faglighed, de lægger i den opgave.«
Ansøgningerne er blevet vurderet og prioriteret i Danmarks Frie Forskningsfonds fem faglige råd: Kultur og Kommunikation, Natur og Univers, Samfund og Erhverv, Sundhed og Sygdom samt Teknologi og Produktion. Rådene består af anerkendte forskere, der tilsammen dækker en bred vifte af fagligheder. De vurderer ansøgningerne på deres videnskabelige kvalitet, originalitet og potentiale og prioriterer midlerne til de projekter, der får bevilling.
Der tages forbehold for, at de nævnte beløb kan ændre sig efter den forestående budgetgennemgang.
Danmarks Frie Forskningsfond har modtaget i alt 1370 ansøgninger, og der er uddelt omkring 584 mio. kroner .
Midlerne er uddelt til 167 projekter og succesraten er 12 % målt på antal ansøgninger.
Midlerne er uddelt af fondens fem faglige råd samt det tværrådslige udvalg, som består af de fem råds forpersoner.
Den økonomiske ramme for et DFF-Forskningsprojekt1 er op til 2.550.000 kr. eksklusive overhead og varer 3 år. Dog op til 4 år, hvis der indgår ph.d.-studerende i projektet.
Karen Marie B. Vølund, kmbv@ufm.dk / tlf. 72 31 89 31
Berit Bader Lemming, bbl@ufm.dk / tlf. 72 31 95 08
Tine Lindenskov Bækgaard, tsbd@ufm.dk / tlf. 72 31 83 79